Pešačke ture u organizaciji Nacionalnog parka Fruška Gora
Program: Dolazak kod raskrsnice na Iriškom vencu (kod novog Inf. centra je parking). Šetnja planinarskom stazom do izletišta Zmajevac sa stručnim vodičem uz priču o prirodnim , kulturnim i istorijskim vrednostima Nacionalnog parka (oko 1sat), kratka pauza na “Zmajevcu” (10 min.), nastavak istim putem i dolazak na još jedno predivno izletište, “Brankovac”, (40 min.) sa leve strane nalazi se nekadašnje PTT odmaralište, nastavak pešačke ture istim pravcem prema najvišoj tački Fruške gore “Crveni čot” – 539m (oko 20 min.), predah oko (20 min.), povratak istom trasom na Iriški venac.
Ukupno vreme: 2,5 sata trajanje ture (u jednom smeru) sa 2 sata pešačenja, takođe u jednom smeru. Postoji mogućnost povratka peške ili po dogovoru organizovanim prevozom.
Cena: 263 RSD po osobi ( za grupe od najmanje 20 osoba)
Detaljnije: Manastir “Beočin” se prostire na severnim obroncima Fruške gore, pripada Eparhiji Sremskoj i jedan je od najposećenijih manastira na Fruškoj gori. Za turiste je najpoznatiji po čudotvornoj ikoni Bogorodice koja je po priči meštana uslišila molitve 200 žena koje nisu mogle dobiti potomstvo da postanu majke. Sem čudotvorne ikone u manastiru se nalaze i mošti Sv.Vladike Varnave Nastića, najmlađeg srpskog svetitelja. Nastanak manastira nije zabeležen ali se zna da je postojao oko sredine 16 veka. Za vreme Drugog svetskog rata 1941.god. mnoge dragocenosti su bile opljačkane, najveći deo ovih predmeta odnet je u Zagreb da bi u posleratnom periodu deo dragocenosti bio vraćen i danas se nalazi u Muzeju srpske pravoslavne crkve u Beogradu. Za turiste je takođe veoma interesantan manastirski park koji se nalazi sa južne strane manastira jer je uređen po uzoru na Versajski park i uredili su ga upravo francuski baštovani iz Pariza pre 150 god. Manastir je aktivan, ženski i u njemu živi 20 monahinja.
Iako brojni, fruškogorski potoci su relativno siromašni vodom i mnogi leti presušuju. Zbog toga i zbog samog reljefa planine na Fruškoj gori nema velikih vodopada. Jedan od najvećih i najpoznatijih je Dumbovački vodopad. Pored njega tu su još i Šakotinački, koji je najviši ali nema mnogo vode, Sviloški, Dobri vodopad, Srneći, Lazin vir koji prvi presuši leti, Kozarski i Potoranjski. Na severnoj strani Fruške gore ispod izletišta Brankovac i beočinskih livada izvire Dumbovački potok. Vodopad se nalazi na 245 mnv, visok je oko 5 m i predstavlja jedini vodopad na Fruškoj gori koji ni u jednom delu godine ne ostaje u potpunosti bez vode. Najviše vode ima u rano proleće i kasnu jesen, kada ima čak od dva do tri slapa.
Takođe značajno je napomenuti da se u neposrednoj blizini najvišeg vrha Fruške gore “Crveni čot” (539 m) nalazi i izletište „Osovlje“ sa istoimenim odmaralištem koje trenutno nije u funciji.
Sem objekta na “Osovlju” interesantna za posetioce je i stena Orlovac u neposrednoj blizini. To su stene testerastog izgleda koje štrče iz ogolićenog reljefa i na tom delu predstavljaju najveći geomorfološki oblik. Do njih vodi uređena staza.
Izvor: npfruskagora.co.rs